Transkript Belge Tercümesi
Transkript Tercümesi
26 Mart 2020
Vize Tercümesi
Vize Tercümesi
27 Mart 2020
Ticari Belge Tercümesi

Ticari Tercüme Ne Anlama Gelir?

Ticari dalında bankacılık, finans, yatırım danışmanlığı ve sigortacılık sektörleri özellikle ithalat ihracat şirketleri, holdingler ve fabrikalara olmak üzere geniş bir kitlede faaliyet gösteren bütün kurumlara yönelik rapor, bilanço ve evrakların kök dilden hedef dile transfer işlemidir.

Ticari Tercüme Hizmeti Verilen Belgeler Hangi Neden Dolayısıyla Tercüme Edilir?

Bu kadar geniş bir alanda tercüme hizmeti verilen belgeler çok fazlalardır, özellikle talep edilen tercüme ve çevirilerimiz aşağıdaki örneklerde detaylı açıklanmıştır.

Ticaret Sicil Gazetesi Çevirisi

Şirket ve banka sözleşmelerinin ve yönetim kurulu kararlarının ve hükmünün yayınlandığı gazeteye ticaret sicil gazetesi adı verilmektedir. Çevrilmesindeki hedef yurtdışından iş alan şirket çalışanlarının vize başvurularında olması zorunlu olan bir belgedir.

Faaliyet Belgesi Tercümesi

Adından da anlaşılacağı gibi şirketlerin veyahut firmaların aktif ve güncel olarak çalıştıklarının ispatı olan bir belgedir. Hedef yurtdışı ile ticaret ilişkisindeki şirketlerin karşı tarafa halen aktif çalışma gösterdiklerinin kanıtı olmasıdır.

Oda Sicil Kayıt Sureti Çevirisi

Oda Sicil Kayıt Sureti Çevirisi

Firmanın bağlı olduğu ticaret odasına kayıtlı olduğunu gösteren bir belgedir. Herhangi bir ticaret odasına kayıtlı olmak uluslararası ticarette olması gereken belgeler arasında olmasından dolayı tercüme edilmesi gerekir.

İmza Sirküleri Çevirisi

Tüzel kişilerin isteği üzerine noter tarafından tasdik edilen, sahte imza ve belge kullanımının önüne geçmek üzere hazırlanan belgeye imza sirküsü adı verilmektedir. Yurt içinde ticaretteki sahtecilikleri önlemekteki hedef yurtdışında da geçerli olduğu için çevrilmesi gerekli belgelerden biridir.

Vergi Levhası Çevirisi

Vergi levhası mükellefe aittir; ismi ve soy ismi, ticaret unvanının adı, iş yeri adresinin bilgileri, vergi sicil numarası, bağlı bulunduğu vergi dairesi, vergi türü ve beyan ettiği matrah gibi önemli ve gerekli bilgileri gösteren ve açıkta durması zorunlu olan bir belgedir; şirketin güvenirliliğini gösteren en önemli ve başta gelen belgelerden biridir.

Bu önemli belgenin yurtdışı ile ithalat ihracat ilişkisindeki şirketler için beyan etmeleri gerekli belgeler arasında olması onaylı çevirisinin yapılmasını zorunlu olması sebepler arasındadır.

Ticari Tercüme Yaparken Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

İçerdiği alanlar çok fazla ve en küçük yanlışın çok ağır sonuçları olacağı için mutlaka o konuda uzman, sektörün diline ve terminolojisine hâkim kişiler tarafından tercüme yapılmalıdır. Çevrilen kaynak dile sadık kalınmalı teknik terimler ve sözcükler hiçbir yoruma girilmeden aynen çevirisi yapılmalıdır. Bütün bu sayılan noktalara ilave olarak ticarette zaman kaybı para kaybı anlamına geldiğinden çeviriler hızlı ve süratli bir şekilde tabii ki hatasız olarak yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by